Burgundy Shamrock Oxalis
$7.49
A delightful container plant covered with pale pink, star-shaped flowers. The handsome foliage is rich burgundy-red with large, shamrock-shaped leaves.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Zone | 10 |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Pale Pink |
| Flower Color | Pale Pink |
| Shape | Trailing |
| Foliage | Burgundy |
| Spacing | 12-14" |
| Height | 6-16" |
| Exposure | Light Shade/Shade |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Oxalis triangularis |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |
























Reviews
There are no reviews yet.