Sunpatiens Compact Orange Impatiens
Impatiens x hybrida SunPatiens
$7.49
Plants will flower from spring through first hard frost. Grow in full sun to light shade.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Warranty & Return Policies - Pahl's Market does not offer a warranty on annuals or tropical plants. All plants, however, are sold with the assumption of customer satisfaction. If, within 7 days of purchase, any annual or tropical fails to thrive under normal conditions, we will replace your plant for equal value, or issue a merchandise voucher for the original purchase price. Pahl's is not responsible for cold/wind or neglect of care damage. After 7 days, we will not offer replacements or credit on annuals or tropicals.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Color | Orange |
| Spacing | 12-24" |
| Height | 16-30" |
| Exposure | Sun/Light Shade |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Impatiens x hybrida SunPatiens |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |

























Reviews
There are no reviews yet.