Bobblehead Ornamental Onion
$19.99
A super-sized Allium with 3-3?? pale lilac flowers that leave behind perfectly spherical seedheads. Foliage is glaucous blue-green with a twist to each individual leaf.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Dimensions | 15-18 × 15-18 in |
|---|---|
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Disclaimer | |
| Bloom Time | Midsummer/Early Fall |
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Exposure | Sun |
| Flower Color | Purple |
| Fragrant | Fragrant |
| Genus Species | Allium 'Bobblehead' PPAF CPBRAF |
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Height | 30-32" |
| Shape | Clump |
| Width | 20-24" |
| Zone | 4 |
| Size | #1 Pot |
| Color | Purple |
| Foliage | Blue/Green |























