Ethel’s Cyclamen
$6.99
Variegated leaves, bright purple flowers, perfect for baskets! Plentiful indoor blooms from fall into the spring.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Warranty & Return Policies - Pahl's Market does not offer a warranty on annuals or tropical plants. All plants, however, are sold with the assumption of customer satisfaction. If, within 7 days of purchase, any annual or tropical fails to thrive under normal conditions, we will replace your plant for equal value, or issue a merchandise voucher for the original purchase price. Pahl's is not responsible for cold/wind or neglect of care damage. After 7 days, we will not offer replacements or credit on annuals or tropicals.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Flower Color | Purple |
| Shape | Clump |
| Foliage | Variegated |
| Spacing | 6-8" |
| Height | 4-6" |
| Exposure | Sun/Light Shade |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 3.5" Pot |
| Genus Species | Cyclamen persicum |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |
























Reviews
There are no reviews yet.