German Ivy
Senecio mikanoides
$32.99
A beautiful twining ivy bearing fleshy, dark green lobed leaves. Clusters of small yellow flowers ae produced on mature plants. Used as a good groundcover or trail from containers and baskets.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Warranty & Return Policies - Pahl's Market does not offer a warranty on annuals or tropical plants. All plants, however, are sold with the assumption of customer satisfaction. If, within 7 days of purchase, any annual or tropical fails to thrive under normal conditions, we will replace your plant for equal value, or issue a merchandise voucher for the original purchase price. Pahl's is not responsible for cold/wind or neglect of care damage. After 7 days, we will not offer replacements or credit on annuals or tropicals.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Green |
| Spacing | 18-24" |
| Height | 6" |
| Exposure | Shade |
| Size | 10" Hanging Basket |
| Genus Species | Senecio mikanoides |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Spiller |
























Reviews
There are no reviews yet.