Goat’s Beard
$19.99
An outstanding specimen plant for the partially shaded garden. Looking much like a very large white Astilbe, Goat?s Beard has similar foliage and feathery, creamy white flower plumes up to 1? long.
Though Aruncus tends to be a slow-grower the first couple of seasons, once it is established it puts on a fabulous show year after year. Make sure it has plenty of room to grow when you first plant it; transplanting this species is a very difficult task. This species is native to North America.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Dimensions | 40-48 × 24-32 in |
|---|---|
| Disclaimer | |
| Bloom Time | Mid Summer |
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Exposure | Sun/Light Shade |
| Flower Color | Creamy White |
| Genus Species | Aruncus dioicus (Sylvester) |
| Height | 36-48" |
| Shape | Mounded |
| Width | 12-24" |
| Zone | 4 |
| Size | #1 Pot |
| Color | Creamy White |
| Foliage | Green |

























