Kelos Fire Purple Celosia
$7.49
Large, bright purple plumes, set against dark green foliage on a dense compact plant; a stunning display massed in the gardens, as borders or in patio containers; heat tolerant plant that holds color all season; great for fresh cut flower arrangements
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Zone | 10 |
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Purple |
| Flower Color | Purple |
| Shape | Upright |
| Foliage | Dark Green |
| Spacing | 12-15" |
| Height | 12-18" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Celosia plumosa 'Kelos Fire Purple' |
| Thriller Filler or Spiller | Thriller |























