Lil’ Forest Plum Gomphrena
$7.49
Lil? Forest Plum? lends a unique look and texture to the garden with its bright purple blooms that are in abundance all season long. It is a tough plant, being both heat and drought tolerant once established.
Currently out of stock online.
Some out of stock products may be available in store.
Please call for availability
We will notify you when this product becomes available.
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Dimensions | 14-18 in |
|---|---|
| Disclaimer | |
| Zone | 9 |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Purple |
| Flower Color | Purple |
| Shape | Mounded |
| Foliage | Green |
| Spacing | 10-14" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Gomphrena hybrid 'SAKGOM004' USPP 25,927 |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |






















