Purple Fountain Ornamental Grass
Pennisetum setaceum
$39.99
Just call me OLD FAITHFUL. Bronze-purple foliage topped with graceful arches of burgundy-toned seed heads.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Color | Maroon Foliage |
| Spacing | 18-24" |
| Height | 30-36" |
| Exposure | Sun |
| Size | 12" Patio Pot |
| Genus Species | Pennisetum setaceum |
| Thriller Filler or Spiller | Thriller |






















