Totally Tempted Richly Red Cuphea
$7.99
The self-cleaning, rich red flowers with a deep purple center of Totally Tempted Richly Red keep right on coming from spring to fall, providing a continuous nectar source for our winged friends.
Currently out of stock online.
Some out of stock products may be available in store.
Please call for availability
We will notify you when this product becomes available.
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Dimensions | 8-16 in |
|---|---|
| Disclaimer | |
| Zone | 9 |
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Color | Red |
| Flower Color | Red |
| Shape | Mounded |
| Foliage | Green |
| Spacing | 12-18" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Cuphea procumbens |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |
























