Whirlwind Pink Fan Flower Scaevola
$32.99
Whorls of beautiful pink flowers are a constant on this high-performing plant. It is both heat and drought-tolerant once established and very low maintenance. Use it in the landscape, containers, or hanging baskets for a wonderful trailing addition.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Zone | 10 |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Pink |
| Flower Color | Pink |
| Shape | Trailing |
| Foliage | Green |
| Spacing | 10-12" |
| Height | 8-14" |
| Exposure | Sun |
| Size | 10" Hanging Basket |
| Genus Species | Scaevola aemula |
| Thriller Filler or Spiller | Spiller |

























