Alonia Big Blue Angelonia
$7.49
This angelonia produces big vibrant dark blueish- purple blooms that rise on tall spikes with rich green foliage.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Bluish-Purple |
| Flower Color | Bluish-Purple |
| Shape | Upright |
| Foliage | Green |
| Spacing | 12-14" |
| Height | 10-12" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Angelonia angustifolia |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |


























Reviews
There are no reviews yet.