Butterscotch Baby Spirea
$49.99
This exceptionally compact variety provides three seasons of color. Foliage is a beautiful, deep caramel color when first emerging in spring, and again in fall. In between, pink summer blooms attract pollinators. The petite size is perfect for smaller gardens.
Only 2 left in stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Dimensions | 24 × 18 in |
|---|---|
| Disclaimer | |
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Fall Color | Bronze/Carmel |
| Foliage | Bronze |
| Flower Color | Pink |
| Shape | Compact,Rounded |
| Width | 24" |
| Height | 18" |
| Zone | 4 |
| Exposure | Sun |
| Size | 2 |
| Genus Species | Spiraea japonica ‘Minspiz02’ PPAF |

























Reviews
There are no reviews yet.