Cannova Bronze Scarlet Canna
$9.99
A profusion of showy scarlet-red blooms tops deep bronze-colored tropical foliage. Beautiful as a backdrop in a landscape or as a showpiece on a patio or pool deck. Thrives in hot, humid climates.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Color | Dark Red |
| Spacing | 7-10" |
| Height | 30-48" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 6" Pot |
| Genus Species | Canna x generalis 'Bronze Scarlet' |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Thriller |


























Reviews
There are no reviews yet.