Firetail Chenille Plant
$7.49
Chenille Plant gets its common name from the fuzzy plumes of tiny red flowers that trail above a thick mound of small, serrated leaves. Given enough light, this plant blooms nearly year-round.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Red |
| Spacing | 15-18" |
| Height | 3-5" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Acalypha pendula |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Spiller |


























Reviews
There are no reviews yet.