Little Lanterns Ground Cherry
$4.99
Little Lanterns makes a compact productive plant with good weather tolerance. The pale green, sweet fruit mature to a golden yellow inside a paper-like husk that dries to the golden colour when ripe. Little Lanterns is great to plant in the open ground or in containers. Its compact, neat habit also makes it a sure-fire choice for mixed flower and vegetable planters.
Only 2 left in stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Days | 70 |
|---|---|
| Spacing | 12-24" |
| Fruit Size | 1" |
| Exposure | Sun |
| Genus Species | Physalis edulis |
| Size | 4.33" Pot |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals, Herbs & Vegetables |
| Zone | 3 |























