Pazzaz Nano Fuchsia Imp. Portulaca
Portulaca oleracea
$32.99
Super-low drought tolerant ground cover thrives throught summer heat. Great for containers.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Warranty & Return Policies - Pahl's Market does not offer a warranty on annuals or tropical plants. All plants, however, are sold with the assumption of customer satisfaction. If, within 7 days of purchase, any annual or tropical fails to thrive under normal conditions, we will replace your plant for equal value, or issue a merchandise voucher for the original purchase price. Pahl's is not responsible for cold/wind or neglect of care damage. After 7 days, we will not offer replacements or credit on annuals or tropicals.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Zone | 10 |
| Fragrant | Fragrant |
| Deer Resistant | Deer Resistant |
| Drought Tolerant | Drought Tolerant |
| Color | Fuchsia |
| Flower Color | Fuchsia |
| Shape | Spreading |
| Foliage | Green |
| Spacing | 10-12" |
| Height | 8-10" |
| Exposure | Sun |
| Size | 10" Hanging Basket |
| Genus Species | Portulaca oleracea |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |
























Reviews
There are no reviews yet.