Potunia Plus Popcorn Yellow Petunia
Petunia
$7.49
Round habit, high flower power and color all summer long is what you will enjoy with this sassy variety!
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Warranty & Return Policies - Pahl's Market does not offer a warranty on annuals or tropical plants. All plants, however, are sold with the assumption of customer satisfaction. If, within 7 days of purchase, any annual or tropical fails to thrive under normal conditions, we will replace your plant for equal value, or issue a merchandise voucher for the original purchase price. Pahl's is not responsible for cold/wind or neglect of care damage. After 7 days, we will not offer replacements or credit on annuals or tropicals.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Zone | 9 |
| Good for Cutting | Good for Cutting |
| Attracts Butterflies | Attracts Butterflies |
| Color | Yellow |
| Flower Color | Yellow |
| Shape | Rounded |
| Foliage | Green |
| Spacing | 12" |
| Height | 10-12" |
| Exposure | Sun |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals Herbs and Vegetables |
| Size | 4.33" Pot |
| Genus Species | Petunia |
| Warranty Information | Annuals |
| Thriller Filler or Spiller | Filler |


























Reviews
There are no reviews yet.