Costa Rican Sweet Hybrid Pepper (Sweet)
$4.99
Costa Rican Sweet is a truly tasty pepper that?s easy to grow in gardens and patio pots ? ready to pick in less than three months. Plant in a sunny garden bed or in a large patio pot and keep well-watered. Fertilize two or three weeks after planting. Perfect for salads and dips, they?re also delicious roasted or grilled.
In stock
Pick up Instore and Local Delivery Options – Pick up in Apple Valley, MN and Delivery Options to the Twin Cities
Secure Payment – All transactions are secured with the SSL protocol.
Additional information
| Disclaimer | |
|---|---|
| Days | 70 |
| Spacing | 12-18" |
| Fruit Size | 5-6" |
| Exposure | Sun |
| Genus Species | Capsicum annuum |
| Size | 4.33" Pot |
| Deal | 10% off $100+ of Annuals, Herbs & Vegetables |
| Warranty Information | Perennials |


























Reviews
There are no reviews yet.